Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Do 9 czerwca -10% na wszystkie konsultacje z kuponem ENDOMEET

Do 9 czerwca -10% na wszystkie konsultacje z kuponem ENDOMEET

Przewlekły ból i stres. Jak wpływa na psychikę kobiet chorych na endometriozę i jak możesz sobie pomóc?

Z artykułu dowiesz się:
Czas czytania: 2 min

Endometrioza a ból

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, autoimmunologiczną oraz zapalną. To wszystko składa się na złożoność jej leczenia. Kuracji musi zostać poddane nie tylko ciało, ale również psychika. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że choroba przewlekła związana z bólem, częstymi wizytami u lekarza oraz operacjami jest równoznaczna z przewlekłym stresem, który mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Nawet jeśli jesteśmy w remisji choroby, to mamy z tyłu głowy, że w każdej chwili może ona powrócić. Endometrioza należy właśnie do tej grupy.

Endometrioza a stan psychiczny

Badania Federica Facchin, Giussy Barbara, Emanuela Saita, Paola Mosconi, Anna Roberto, Luigi Fedele i Paolo Vercellini w Katedrze Psychologii, Katolickickiego Uniwersytetu w Mediolanie oraz Katedrze Położnictwa i Ginekologii, FondazioneIRCCS Ca ‘Granda, wykazały związek między chorobą zapalną i zaburzeniami nastroju. Jeśli chodzi o endometriozę to stwierdzono istotne korelacje między czynniki immunopatogenetycznymi, które skutkują niezrównoważoną produkcją działania pro (IL-1β, IL-2 i IFN-γ) i przeciwzapalnego (IL-4) cytokiny i nasilenie zmian nastroju u kobiet, w tym: niepokój i ogólne pogorszenie zdrowia psychicznego, obwodowe immuno-zmiany mogą stymulować centralny układ nerwowy i wywołać tzw. „reakcję chorobową”, która obejmuje zmiany w zachowaniu takie jak:
– zachowanie podobne do depresji,
– zmęczenie,
– hypofagia (ograniczenie spożywania pokarmu),
– rozregulowanie apetytu, snu lub nawyków seksualnych,
– ahedonia (obniżona zdolność lub nawet niemożność odczuwania jakiejkolwiek przyjemności i radości),
– smutek,
które mogą negatywnie wpływać na relacje społeczne i relacje intymne. Psychoneuroimmunologiczny charakter choroby może nasilać objawy u kobiet związane z pogorszeniem percepcji, co może prowadzić do objawów depresji i dystresu, jak i ostrego chronicznego stresu. Depresja i lęk mogą mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy, wraz z rozwojem złośliwych stanów zapalnych takich jak w przypadku choroby nowotworowej.

Pamiętajmy, że endometrioza ma taki sam system rozprzestrzeniania się w organizmie jak choroba nowotworowa. Wiele kobiet chorych na endometriozę cierpi w samotności. Przez brak zrozumienia choroby przez społeczeństwo, ale również często przez bliskich, zostajemy z tym same.

Mimo, że czasem nam się wydaje, że jesteśmy silne, choroba sieje spustoszenie nie tylko w naszym organizmie, ale również w psychice. Nie musimy się tego wstydzić. Są to naturalne zjawiska psychologiczne. Jeśli czujesz się osamotniona, dopada Cię smutek, złość, niepokój, lęk czy rezygnacja, pozwól sobie pomóc. Spróbuj poszukać pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej.

Na naszej stronie znajdziesz konsultacje z terapeutkami, które pomogą Ci przejść przez trudny związane z chorobą. Może jesteś przed operacją i czujesz lęk? To jest również moment, w którym nasze terapeutki ukoją Twój strach. Czasami rozmowa z rodziną czy przyjaciółmi, nie przynosi ulgi i poczucia zrozumienia. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Źródło:

Federica Facchin, Giussy Barbara, Emanuela Saita, Paola Mosconi, Anna Roberto, Luigi Fedele i Paolo Vercellini (2015). Wpływ endometriozy na jakość życia i zdrowie psychiczne: ból miednicy robi różnicę. J Psychosom Obstet Gynaecol, 2015; 36 (4): 135–141.

 

Z artykułu dowiesz się:

To też może Cię zainteresować

Bądź na bieżąco

Dzięki naszemu newsletterowi najnowsze artykuły, produkty i zniżki w naszym sklepie trafią prosto na Twoją skrzynkę mailową!

Na wszystkie konsultacje

-10%

do 9 czerwca