Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Do 9 czerwca -10% na wszystkie konsultacje z kuponem ENDOMEET

Do 9 czerwca -10% na wszystkie konsultacje z kuponem ENDOMEET

Badania diagnostyczne

ultrasonografia e1702483010134

Sonovaginografia czyli USG endometriozy

Sonovaginografia to USG transwaginalne z użyciem kontrastu żelowego. Jest to badanie eksperckie, które pozwala na bardziej precyzyjną ocenę tego, co dzieje się w miednicy mniejszej. Polega na podaniu do pochwy przez ginekologa tzw. kontrastu czyli żelu do USG. Dzięki temu, lekarz jest w stanie dokładniej ocenić m.in. pochwę, więzadła, nerki, pęcherz moczowy czy moczowody.

Przebieg i precyzyjność badania usprawnia przygotowanie jelit, co jest obecnie zalecane zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Przygotowanie polega na oczyszczeniu jelit środkiem przeczyszczającym tak, aby była możliwa również ocena odbytnicy i części esicy – jest to ta część jelita grubego, która znajduje się w miednicy mniejszej.

Badanie najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu, ze względu na możliwość lepszej oceny błony śluzowej macicy.

Badanie USG jest zazwyczaj bezbolesne. Możesz jednak odczuwać lekki dyskomfort, gdy lekarz wprowadza głowicę do Twojego ciała.

Typowe badanie ultrasonograficzne trwa od 30 minut do godziny.

Po badaniu powinnaś być w stanie natychmiast powrócić do normalnej aktywności.

MRI endometriozy

Rezonans Magnetyczny miednicy mniejszej pod kątem endometriozy 

Jest to całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna metoda badania obrazowego narządów miednicy mniejszej. Wyróżnia je przygotowanie pacjentek do badania, a także fakt, że oceną badania zajmuje się specjalista radiolog, który również ma wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu endometriozy. Taki rodzaj badania zalecany jest przede wszystkim pacjentkom, u których zdiagnozowano endometriozę głębokonaciekającą (DIE) dzięki USG oraz w przypadku, gdy istnieje podejrzenie występowania zmian endometrialnych niepotwierdzonych innymi badaniami obrazowymi.

Odpowiednie przygotowanie polega na oczyszczeniu jelit za pomocą środka przeczyszczającego dostępnego w aptece. Od momentu rozpoczęcia oczyszczania pozostajemy na czczo do samego badania, natomiast do 2 godzin przed badaniem możemy pić wodę.
Ważne jest również, aby pamiętać o tym, by zabrać ze sobą na badanie wynik poziomu kreatyniny we krwi (aktualny wynik ważny jest maksymalnie 30 dni przed badaniem).

Dalsza część przygotowania do badania odbywa się na miejscu. Pacjentka otrzymuje żel dopochwowy do zaaplikowania, wlewkę doodbytniczą oraz zastrzyk z leku rozkurczowego (buscolizyna), który ma za zadanie spowolnić pracę jelit.

W trakcie badania podawany dożylnie jest także środek kontrastowy.

Całe badanie trwa ok. 60 minut.

Warto mieć na uwadzę, że każda klinika ma swoje instrukcje, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. W razie wątpliwości dotyczących przyjmowanych leków czy badań dodatkowych, które należy wykonać, zaleca się kontakt z placówką, w której będzie wykonywany rezonans magnetyczny miednicy mniejszej pod kątem endometriozy.

badania w endometriozie

Miejsca wykonywania MRI endometriozy

Na ten moment, MRI endometriozy można wykonać w trzech miastach w Polsce:

  1. Skanmex, Wrocław – opisuje lek. Katarzyna Domagała-Pękalska (prywatnie)
  2. Voxel, Warszawa – opisuje dr Tomasz Oleksiuk (prywatnie)
  3. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Szczecin – opisuje lek. Marek Turkiewicz (w ramach NFZ i prywatnie)

Bądź na bieżąco

Dzięki naszemu newsletterowi najnowsze artykuły, produkty i zniżki w naszym sklepie trafią prosto na Twoją skrzynkę mailową!

Na wszystkie konsultacje

-10%

do 9 czerwca